Jak urządzić klatkę schodową?


Klatka schodowa może pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale też stać się reprezentacyjną częścią domu. Wystarczy umiejętnie ją zaaranżować oraz dodać ciekawe dekoracje. Zanim jednak przystąpisz do dekorowania klatki schodowej, sprawdź jak zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz wygodę podczas korzystania ze schodów.

Klatka schodowa to ważny ciąg komunikacyjny, dlatego jej aranżacja powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Wystrój tego miejsca, podobnie jak przedpokoju, może być pewnym wzywaniem. Istnieją jednak sprawdzone wnętrzarskie triki, dzięki którym twoja klatka schodowa będzie nie tylko wyglądać znakomicie, ale również korzystanie z niej będzie wygodne.

Jaka powinna być wygodna klatka schodowa?

Zanim przystąpisz do urządzania swojej klatki schodowej, sprawdź czy zachowane są właściwe wymiary. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania schodów. Oto najważniejsze elementy:

Wygodne schody powinny mieć odpowiednią wysokość i szerokość stopni

Wygodne schody powinny mieć odpowiednią wysokość i szerokość stopni

  • Wysokość stopni schodów powinna zamykać się w przedziale między 14 a 19 cm. Z kolei ich optymalna szerokość mieści się w zakresie od 25 do 32 cm. W obu przypadkach im wartość jest wyższa, tym korzystanie ze schodów jest wygodniejsze.
  • Minimalna szerokość biegu schodów to 80 cm, jednak takie rozwiązanie stosuje się jedynie w naprawdę wąskich klatkach schodowych. Swobodę korzystania ze schodów uzyskasz, jeśli będą one miały szerokość 100 cm, a dwie osoby będą się mogły minąć na schodach przy szerokości 120 cm.
  • Balustrada powinna liczyć co najmniej 90 cm wysokości, a odległości pomiędzy jej tralkami nie mogą być większe niż 12 cm. W takim przypadku balustrada zapewni bezpieczeństwo wszystkim domownikom, nawet małym dzieciom.
Białe podstopnice sprawią, że konstrukcja schodów będzie wydawała się lżejsza

Białe podstopnice sprawią, że konstrukcja schodów będzie wydawała się lżejsza

Ponadto w przypadku klatki schodowej najlepszym rozwiązaniem będą jasne kolory. Biel, beż czy jasna szarość będą nie tylko odbijać światło dzienne, dzięki czemu klatka schodowa będzie rozświetlona, ale też będą uniwersalnym rozwiązaniem, które łatwo wkomponujesz do stylizacji całego domu.

Oświetlenie

Kolejnym elementem, który ma wpływ na wygodę użytkowania klatki schodowej oraz bezpieczeństwo, jest jej odpowiednie oświetlenie. Postaw przynajmniej na 2 punkty świetlne, z czego jeden będzie zlokalizowany w pobliżu podstawy, a drugi szczytu schodów. Ma to szczególne znaczenie, jeśli klatka schodowa w twoim domu ma konstrukcję zabiegową. W takim przypadku górny bieg stopni nie będzie zasłaniał oświetlenia dolnej części.

Jakie lampy najlepiej sprawdzą się na klatce schodowej? Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż lampy umieszczone na suficie, będą kinkiety. Wymiana przepalonych świetlówek zlokalizowanych na suficie mogłaby być niebezpieczna, gdyby przyszło ci balansować na wąskich stopniach schodów. Do kinkietów ściennych będziesz miał zdecydowanie łatwiejszy dostęp. Pamiętaj jednak, że klatka schodowa to ciąg komunikacyjny. Po schodach czasem przenosisz duże przedmioty, dlatego spore kinkiety mogłyby ograniczać swobodę ruchów. Postaw zatem na minimalistyczne lampy ścienne, które nie przeszkodzą ci np. wtedy, gdy będziesz wnosił po schodach nowe meble.

Punktowe oświetlenie przy stopniach będzie pełnić też funkcję dekoracyjną

Punktowe oświetlenie przy stopniach będzie pełnić też funkcję dekoracyjną

Pamiętaj również, że oświetlenie pełni także funkcję dekoracyjną i za jego pomocą możesz efektownie podkreślić atrakcyjną konstrukcję schodów. Jeśli zamontujesz listwy LED pod każdym stopniem, zyskają one nowoczesny charakter. Punktowe oświetlenie może równie ciekawie prezentować się przy balustradzie.

Dekoracje

Ściany okalające klatkę schodową to idealne miejsce to ekspozycji domowej galerii. Możesz do niej dobrać oprawione w ramy rodzinne fotografie, ciekawe reprodukcje czy nowoczesne plakaty – ważne żeby cała kompozycja pasowała do siebie i miała wspólny punkt odniesienia.

Obrazki na ścianie klatki schodowej będą prezentować się znakomicie, jeśli oś galerii będzie przebiegać równolegle z biegiem schodów lub balustrady. W takim przypadku wchodząc po schodach będziesz mógł płynnie podziwiać wykonaną przez sobie kompozycję. Pamiętaj jednak, że galeria ścienna na klatce schodowej z pewnością będzie zwracała uwagę, dlatego zanim zawiesisz obrazki, sprawdź czy wybrany przez ciebie układ będzie się dobrze prezentował. Jak to zrobić? Wystarczy, że z szarego papieru wytniesz kształty odpowiadające wybranym ramkom. Następnie przyklej je do ściany taśmą malarską. W ten sposób zyskasz pewność, że twoja galeria ścienna będzie efektowną ozdobą klatki schodowej.

Galeria ścienna nad schodami będzie doskonałą ozdobą klatki schodowej

Galeria ścienna nad schodami będzie doskonałą ozdobą klatki schodowej

 

Jeśli tylko architektura klatki schodowej na to pozwala, w dekoracji tej części domu uwzględnij również rośliny. Nic tak nie odświeży stylizacji, jak zielone pędy roślin, luźno zwisające z wiszących doniczek. Możesz wykorzystać np. bardzo modne obecnie makramy, czyli wiszące kwietniki ze splecionych sznurków. W większości nowoczesnych budynków nad klatką schodową jest zlokalizowane okno, które zapewnia dopływ światła dziennego, dlatego będzie to idealne miejsce do uprawy roślin. W tej roli świetnie sprawdzą się łatwe w pielęgnacji pnącza, czyli filodendon, bluszcz pospolity czy epipremnum złociste. Zamiast doniczek wiszących możesz wykorzystać naturalne elementy architektury klatki schodowej w roli półek np. różnego rodzaju wnęki lub parapety okienne.

Jak urządzić klatkę schodową?
Oceń ten artykuł

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest