Urządzamy przedpokój – jakie meble wybrać?


Wystrój przedpokoju wymaga dobrze przemyślanego planu. W pomieszczeniu tym przechowuje się bowiem nie tylko wierzchnie okrycia, ale też buty, parasole, czapki i różne domowe sprzęty. W związku z tym niezbędne jest zapewnienie sobie odpowiedniej organizacji przestrzeni do przechowywania.

Na tym jednak nie kończą się trudności z aranżacją przedpokoju – jest to także ważny ciąg komunikacyjny, który łączy wejście do mieszkania z resztą pomieszczeń. Dlatego właśnie meble jakie staną w twoim przedpokoju powinny być odpowiednio przystosowane do specyfiki tego pomieszczenia.

Szafa to podstawa

To bezdyskusyjnie najważniejszy mebel w przedpokoju. Szafa umożliwi ci uporządkowane przechowywanie ubrań, butów, sezonowych akcesoriów i dodatków. Jej wielkość jest uzależniona od dostępnego metrażu, jednak nie ma co ukrywać – im będzie większa, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że minimalna głębokość szafy, w jakiej będziesz przechowywał ubrania to 60 cm. W takim przypadku płaszcze i marynarki zawieszone na wieszakach nie będą się gniotły. Najlepszym rozwiązaniem jest zabudowanie wnęki w pomieszczeniu – taki zabieg pozwoli ci na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Pojemna szafa w przedpokoju ułatwi Ci utrzymanie porządku

Pojemna szafa w przedpokoju ułatwi Ci utrzymanie porządku

Do szafy musisz dobrać również drzwi. Na rynku dostępne są drzwi przesuwne lub otwierane klasycznie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety:

  • Drzwi przesuwne są wygodniejsze w użytkowaniu i po otwarciu szafy nie ograniczają miejsca w przedpokoju, co może się szczególnie dobrze sprawdzić w niewielkich korytarzach. Należy jednak pamiętać, że system przesuwnych drzwi wraz ze skrzydłami ogranicza głębokość zabudowy szafy o około 10 cm. Ponadto przesuwając drzwi uzyskasz dostęp tylko do części szafy i nie będziesz miał wglądu do całej jej zawartości.
  • Drzwi uchylne również są praktycznym rozwiązaniem. Możesz zdecydować się na klasyczny model, a jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce i nie ograniczać swojej swobody korzystania z korytarza, możesz postawić na takie, które składają się w wachlarz. Drzwi tego typu praktycznie nie ograniczają głębokości szafy, jednak po otwarciu mogą kolidować np. z drzwiami do innego pomieszczenia.

Pamiętaj również, że szafę należy podzielić na moduły. Ich liczba jest uzależniona przede wszystkim od liczby osób, która będzie korzystać z szafy. Zakładając, że szafa ma spełniać oczekiwania dwójki domowników, można z powodzeniem zaplanować mebel jedno lub dwu modułowy. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie dwóch drążków na ubrania różnej długości, dzięki czemu będziesz mógł osobno powiesić np. długie płaszcze, a osobno krótkie kurtki czy marynarki. Dla tych pierwszych wolna przestrzeń powinna mieć około 150 cm długości, z kolei dla drugich około 100.

Dodatkowo w dobrze zaplanowanej szafie nie powinno zabraknąć wysuwanych koszy na drobiazgi. Umieścisz w nich czapki, szaliki, apaszki, rękawiczki itd. Kosze te warto umieścić pomiędzy drążkami na okrycia wierzchnie a półkami na buty.

Półki na buty

Swoje obuwie możesz przechowywać w szafie. W takim przypadku, w dolnej części mebla wydziel miejsce na buty. W tej roli znakomicie sprawdzają się niewielkie półki. Pamiętaj jednak, że ustawiona para butów ma szerokość około 22 cm, a przeciętna długość butów damskich to około 25 cm, a męskich 30. Dlatego warto dobrać półki na buty o różnej szerokości. Specjaliści polecają wybrać szerokości 25, 50 lub 70 cm. Co więcej, jeśli twoja szafa liczy przynajmniej 60 cm głębokości, możesz wybrać wysuwane półki na buty – w takim przypadku będziesz mógł ustawić jedną parę za drugą.

Zaplanuj półki różnej wielkości, aby pomieścić wszystkie rodzaje obuwia

Zaplanuj półki różnej wielkości, aby pomieścić wszystkie rodzaje obuwia

Jeśli jednak w twojej szafie nie ma miejsca na buty, należy wygospodarować na nie osobną szafkę. W tym przypadku wybór mebla zależy od rodzaju obuwia, jakie posiadasz. Kozaki, kalosze czy buty treningowe z pewnością nie zmieszczą się w wąskiej szafce z uchylnymi drzwiami, w której buty przechowuje się w pozycji pionowej. Tego typu szafka licząca około 20 cm głębokości będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli w twojej garderobie przeważają baleriny, botki i czółenka. Na większe buty lepszym rozwiązaniem będzie klasyczna szafka z uchylnymi lub przesuwanymi drzwiami. Wnętrze tego typu szafek powinno być wykonane z solidnych płyt np. MDF, a ich powierzchnia matowa. Dzięki temu półki będą mniej podatne na zarysowania.

Siedzisko

W wygodnym przedpokoju nie może zabraknąć siedziska, na którym będziesz mógł usiąść w celu nałożenia butów. Będzie to dodatkowe ułatwienie zwłaszcza, jeśli wśród domowników znajdują się dzieci lub osoby starsze. Dobrym rozwiązaniem są siedziska zamontowane na szafkach lub skrzyniach – w takim przypadku zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowania np. butów czy innych akcesoriów.

Ławka w stylu skandynawskim nada aranżacji modny charakter

Ławka w stylu skandynawskim nada aranżacji modny charakter

Innym rozwiązaniem są klasyczne ławki. Szalenie modne są ławki szczebelkowe. Ich konstrukcja jest lekka i będzie się doskonale wpisywać w estetykę typową dla stylu skandynawskiego. Nad ławką lub siedziskiem możesz zamontować np. wieszaki na wierzchnie ubrania lub lustro.

Jaki mebel warto jeszcze uwzględnić w aranżacji przedpokoju? Jeśli pomieszczenie jest na tyle duże, że wygospodarujesz kilka dodatkowych metrów, świetnym rozwiązaniem są konsolki. To wąskie i wysokie stoliki, które ustawia się pod ścianą. Na konsolce możesz ustawić elegancką lampkę lub wazon z kwiatami i w ten sposób twój przedpokój stanie się efektowną wizytówką mieszkania.

Urządzamy przedpokój – jakie meble wybrać?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest