Urządzamy przedpokój – o czym pamiętać i jaki styl wybrać?


Urządzając swoje mieszkanie zazwyczaj masz jasną wizję, jak będzie wyglądać kuchnia, salon czy łazienka. Przedpokój to pomieszczenie, które traktujemy trochę po macoszemu. Jest on przecież tylko łącznikiem pomiędzy innymi pokojami, więc wydaje się mniej ważny. Jednak wystrój przedpokoju to wcale nie taka łatwa sprawa.

Pomieszczenie pełni różne funkcje – jest ciągiem komunikacyjnym i tu przechowujesz swoje wierzchnie okrycia oraz buty i przechodzisz przez nie wiele razy dziennie – dlatego powinno być wygodne w użytkowaniu. Jeśli szukasz skutecznej recepty na aranżację przedpokoju, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Zanim zaczniesz

Aby urządzane przez ciebie pomieszczenie prezentowało się znakomicie, powinieneś kierować się nie tylko swoimi upodobaniami, ale również warunkami architektonicznymi wnętrza. Niestety, przedpokój to miejsce, które może przysporzyć w tej kwestii sporo problemów. Zazwyczaj bowiem pomieszczenie to jest pozbawione okien i oświetla się je za pomocą światła sztucznego. Dodatkowo przedpokój jest łącznikiem między wejściem do domu oraz innymi pomieszczeniami, dlatego znajduje się w nim przynajmniej kilka otworów drzwiowych. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny styl, warto pamiętać o kilku elementach.

W aranżacji przedpokoju warto stosować umiar - to pozwoli na zachowanie funkcjonalności wnętrza

W aranżacji przedpokoju warto stosować umiar – to pozwoli na zachowanie funkcjonalności wnętrza

  • Jasne barwy – aby zminimalizować nieprzyjemne wrażenie jakie powoduje brak okien w przedpokoju, stawiaj na jasne kolory. Białe ściany, jasne płytki podłogowe oraz dodatki sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze oraz bardziej optymistyczne. Dodatkowo jeśli twój przedpokój jest niewielki, jasne kolory sprawią, że będzie się on wydawał optycznie większy. Podobny efekt uzyskasz, jeśli zamontujesz w przedpokoju duże lustro, które da wrażenie głębi.
  • Drzwi z przeszkleniami – w ten sposób zapewnisz sobie chociaż częściowy dopływ światła dziennego do przedpokoju. Jeśli postawisz na drzwi z przeszkleniami światło z innych pomieszczeń przynajmniej częściowo będzie oświetlać przedpokój. Alternatywnym rozwiązaniem są wnęki drzwiowe wykończone jedynie ościeżnicą bez skrzydła drzwiowego – w ten sposób uzyskasz większy dopływ światła dziennego oraz modny efekt aranżacyjny.
Jasne barwy i minimalizm - to doskonale sprawdza się w przedpokoju

Jasne barwy i minimalizm – to doskonale sprawdza się w przedpokoju

  • Mniej znaczy więcej – w aranżacji przedpokoju, jak w żadnym innym pomieszczeniu, warto stawiać na umiar. Mnogość mebli i dodatków wpłynie nie tylko niekorzystnie na wygląd wnętrza, ale też na jego funkcjonalność. Pamiętaj, że minimalne wymiary przedpokoju są określane przez prawo budowlane – pomieszczenie to powinno mieć przynajmniej 1,2 m szerokości aby możliwe było przeniesienie chorego na noszach oraz manewrowanie wózkiem inwalidzkim. W związku z tym nadmiar elementów wystroju nie powinien ograniczać tej przestrzeni.
Stosuj sprytne rozwiązania - skrzynki po owocach doskonale sprawdzają się w roli szafki na buty

Stosuj sprytne rozwiązania – skrzynki po owocach doskonale sprawdzają się w roli szafki na buty

  • Sprytne rozwiązania – niewielki metraż, jaki zazwyczaj architekci przeznaczają na przedpokój to nie koniec świata, a raczej wnętrzarskie wyzwanie. Poradzisz sobie z nim wybierając sprytne rozwiązania takie jak szafy z przesuwnymi drzwiami i wysuwanymi koszami. Tak wyposażone meble do przedpokoju umożliwią ci efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz zapewnią wygodne miejsce do przechowywania elementów garderoby.
  • Wykorzystaj elementy architektury wnętrza – wnęki czy wykusze znakomicie nadają się do wykonania np. zabudowanej szafy lub umieszczenia w nich mebli. W ten sposób efektywniej wykorzystasz przestrzeń.

Stylowy przedpokój

Znając najważniejsze reguły, jakimi rządzi się aranżacja przedpokoju, możesz w końcu przystąpić do przyjemniejszej części przedsięwzięcia, czyli skupić się na kwestiach estetyki. Jaki wnętrzarski styl będzie dobrą receptą dla przedpokoju? Oto nasze propozycje:

  • Styl nowoczesny – jak sama nazwa wskazuje opiera się na wnętrzarskich nowinkach i najświeższych trendach. Nowocześnie urządzone wnętrza są wypełnione meblami i dodatkami o nieskomplikowanej formie, a ich wzornictwo jest podporządkowane przede wszystkim wygodnie użytkowania. Przedpokój utrzymany w nowoczesnym stylu będzie zatem funkcjonalnym pomieszczeniem, w którym nie zabraknie pojemnej szafy wyposażonej w lustro oraz wygodnego siedziska o prostym kształcie. W nowoczesnej estetyce uzupełnieniem wystroju wnętrza są proste detale np. interesujące czarno-białe grafiki lub plakaty.
Jasne kolory są najlepszym rozwiązaniem do przedpokoju pozbawionego okien

Jasne kolory są najlepszym rozwiązaniem do przedpokoju pozbawionego okien

  • Styl skandynawski – biel i naturalne materiały, które stanowią podstawę stylu skandynawskiego, sprawdzą się znakomicie w przedpokoju. Jeśli zdecydujesz się na estetykę właściwą krajom Skandynawii, twój przedpokój będzie jasny i stanie się efektowną wizytówką całego mieszkania. Jak urządzić przedpokój w stylu skandynawskim? Postaw na białe lub jasne posadzki i ściany. Dobierz do tego białe meble, a całość uzupełnij np. o czarno-białe dywaniki oraz dekoracje z wikliny, surowego drewna lub trawy morskiej.
  • Retro – estetyka retro to kolejny sposób na zaaranżowanie efektownego i wygodnego przedpokoju. Komfort zapewnią ci retro konsolki i ławki. Szczególnie ciekawy efekt uzyskasz, jeśli nad konsolką powiesisz lustro w dekoracyjnej ramie. Styl retro opiera się na starych lub stylizowanych na takie elementach wystroju. Dodatkowym jego atutem są jasne barwy, które rozjaśnią pomieszczenie.
Urządzamy przedpokój – o czym pamiętać i jaki styl wybrać?
5 (100%) 1 vote

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest