Jak urządzić włoskie wnętrze? Mieszkanie zaprojektowane przez architekta Pawła Liszewskiego


Jakie powinno być mieszkanie idealne? Przytulne, słoneczne, nietypowe – nie tylko na co dzień, ale również na okoliczność weekendowych wakacji. Wnętrze, które chcemy pokazać w tym artykule powstało dzięki współpracy architekta oraz właścicieli mieszkania, fanów włoskiej awangardy. Na 60 metrach kwadratowych doszukamy się inspiracji zaczerpniętych ze słonecznej Sycylii, elementy kiczu oraz kontrolowanej awangardy. A na koniec przeniesiemy się w krainę ekskluzywności wydobytej z nietuzinkowych ikon oraz grafik.
Ale zanim o samym mieszkaniu, najpierw odrobina informacji o właścicielach wnętrza. Renata i Karol – z natury raczej domatorzy, miłośnicy literatury, podróży oraz sztuki w aranżacji chcieli przede wszystkim trzymać się białej kolorystyki ścian oraz mebli, ale tak, by wnętrze wciąż nie pozostawało nudne. Mocne kolory skierowano w stronę mebli oraz elementów wykończenia. Stąd chociażby tak piękne i bardzo charakterystyczne żółte krzesła postawione w jadalni, czy też mozaikowy dywan oraz grafika ścienna z jeleniem na rykowisku (autorstwa Pawła Liszewski ego z cyklu „New Collection” 150 x150, 2009r.).

Pomysł na białe ściany

Biały kolor okazał się tutaj bardzo słuszną podstawą do rozwijania pomysłów Renaty i Karola. Szczególnie jeśli chodzi o sypialnię. Na jednej ze ścian tego pomieszczenia znalazła się tapeta A.S. Creation z kolekcji Dekora Natur, która jest mocnym akcentem kolorystycznym, ale również i graficznym. Jednocześnie przy białych meblach oraz żółtym dodatkach w żaden sposób nie wygląda źle. Wręcz przeciwnie, taka kompozycja prezentuje się bardzo spójnie z zamysłem spokojnego, acz nowoczesnego wnętrza.

Biała jest w mieszkaniu również łazienka oraz korytarz. W aranżacji tego ostatniego dodano także dębowy szczotkowany parkiet w jodełkę, dość jasny, ale przede wszystkim bardzo elegancki. Podłoga jest nim wykończona również w salonie – piękne, geometryczne ułożenie takiego parkietu, wspaniale porządkuje przestrzeń i podkreśla jej atuty włoskiej aranżacji.
Pozostała część mieszkania jest wyłożona płytkami ceramicznymi w formacie 60 x 60. To krok w stronę nowoczesności, która również nie jest obojętna właścicielom mieszkania. Taki format płytek sprawia również, że wnętrza wydaje się większe niż jest w rzeczywistości.

 

 

Lampy idealnie dopasowane do wnętrza

Na oświetlenie tego przytulnego, ale jednocześnie również dość przestronnego mieszkania składa się kilka rodzajów lamp. Najważniejszą stanowi osobliwy projekt architekta wnętrza. Lampa znajduje się tuż nad stołem w jadalni i ma formę żyrandolu, ale o zdecydowanej, nowoczesnej formie. Składa się z 5 zawieszonych żarówek na dość długich zawieszkach z kabla. Kompozycja prezentuje się zachwycająco.

Do podstawowego oświetlenia dobrano również kilka lamp stojących oraz plafony.


Mieszkanie, które przedstawiamy na zdjęciach jest dość dobrze oświetlone – okna wychodzą na wschód oraz na zachód. W ciągu dnia w pomieszczeniach jest zatem dość jasno i przestronnie. Oświetlenie odgrywa swoją istotną funkcję dopiero wieczorem.


Wnętrze inspirowane krajami południowymi – włoska Sycylia

Tutaj nic nie jest przypadkowe. Wystarczy spojrzeć na piękny dekor w kuchni, czy też blaty kuchenne oraz łazienkowe wykonane z naturalnego drewna klejonego. Pięknie splatają się z bielonymi meblami oraz parkietem.
Mocnym elementem dekoracyjnym wnętrza są wspominane już żółte krzesła w salonie, regał na książki, rozplanowany właściwie na całej ścianie w salonie i oddzielający go od kuchni oraz fenomenalny fotel – połyskujący czernią. Dopełnieniem i jednocześnie elementem, bez którego to mieszkanie nie mogłoby nosić domeny wnętrza włoskiego jest roślinność – zielona i bujna.

 

Nie bez znaczenia jest także zegar ścienny – dość oszczędny w formie, ale jakże okazały i elegancki. Uzupełnieniem są plakaty Magdaleny Pilaczyńskiej oraz rysunki, grafiki i plakaty Mateusza Stradomskiego.

 

Wnętrze wspomnianego 60 metrowego mieszkania jest przede wszystkim spójne. Z salonu płynnie przechodzimy do kuchni, z kuchni do jadalni. Nie ma tutaj przypadkowych przedmiotów. Poszczególne elementy wyposażenia są dobrane tak, by w sumie otrzymać oryginalne wnętrze z duszą. A co najważniejsze w tej aranżacji: właściciele mieszkania naprawdę lubią to miejsce. W tak zorganizowanej przestrzeni czują się niczym na sycylijskich wakacjach.

Artykuł powstał przy współpracy z architektem Pawłem Liszewskim. Bardzo dziękujemy za materiały!

 

Projektowanie Wnętrz Paweł Liszewski

Jestem artystą, malarzem, projektantem wnętrz i wielkim pasjonatem piękna. Ukończyłem Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w 2015 roku zdobywając stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne. Projektowaniem i aranżacją wnętrz zajmuję się od 2009 roku.

Jak urządzić włoskie wnętrze? Mieszkanie zaprojektowane przez architekta Pawła Liszewskiego
4.8 (96%) 25 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest