Zestaw porad o aranżacji wnętrz, jakiego nie było – wywiad z Manekineko


Przeczytaj wywiad z właścicielką pracowni projektowania wnętrz Manekineko i dowiedz się, jakie kolory warto wybrać do domu, jaka barwa uspokaja i kto powinien zdecydować się na styl minimalistyczny.

(D)omifikacje: Przeglądając współczesne aranżacje wnętrz, można zauważyć, że w dostępnej palecie barw wciąż dominuje biel. Czy ten kolor jest na tyle bezpieczny, że można go stosować w każdym wnętrzu? A może zdarzają się sytuacje, w których odradza go Pani swoim klientom?

(M)anekineko: Kolor biały jest uniwersalny i sprawdzi się prawie zawsze! Jego najważniejsza zaletą jest optyczne powiększanie przestrzeni, odbijanie światła i uczucie świeżości jakie daje wnętrzu. Stanowi doskonałe tło dla mebli i elementów dekoracji. Łatwiej jest też „kontrastować” wnętrze z użyciem bieli jako koloru podstawowego.

Wszystko jednak zależy od tego, jaki ostateczny efekt chcielibyśmy uzyskać. Mam tu na myśli pozostałe elementy wykończenia wnętrza, jak podłoga, ściany czy meble. W pewnych sytuacjach, szczególnie na dużych przestrzeniach, nadmiar bieli może sprawić, że wnętrze stanie się laboratoryjnie przytłaczające. Tak jak ze wszystkim, czasem nawet bieli należy się umiar.

D: Zatrzymajmy się przy kolorach. Jakie zestawy barw będą bezpieczne zawsze?

M: Jako baza najlepiej sprawdzają się zestawienia monochromatyczne – różne odcienie bieli, szarości z palety kolorów neutralnych oraz zimne beże. Natomiast w zestawieniach:

 • ponadczasowe połączenie bieli z czernią
 • biel z błękitami
 • biel z zimnymi beżami i kolorami piaskowymi
 • szarość w zestawieniu z praktycznie każdym intensywnym kolorem
 • łączone ze sobą pastele
 • brązy i kolory ziemi

D: Czy można określić „idealną paletę barw”, np. do sypialni czy salonu?

M: W sypialni sprawdzają się uspokajające beże, pastele, błękity i inne odcienie niebieskiego oraz zieleń. Najczęściej jednak mam okazję wykorzystywać biele i szarości z pastelowymi lub bardziej wyrazistymi dodatkami.

Teoretycznie możemy określić idealne zestawienia do każdego pomieszczenia. Jednak każdy z nas jest inny i raczej dostosowywałabym kolorystykę do ogólnie przyjętej stylistyki oraz do temperamentu i indywidualnych upodobań użytkowników danego wnętrza.

D: Mówi się o idealnych kolorach do wypoczynku, nauki itd. Czy rzeczywiście architekci sugerują się tym w swoich projektach?

M: Moim zdaniem nie. Architekci często bazują na tym, co jest modne w danym momencie, ale przede wszystkim na sugestiach Inwestorów. Nie można odmówić im racji, ponieważ mieszkanie ma być dla Klienta i to on powinien czuć się w nim dobrze. Jeżeli przyszli domownicy nie lubią uspokajającej zieleni, która przy okazji jest kolorem roku 2017, to trudno ich będzie do niej przekonać.

D: Drewno na podłodze? Czy może Pani polecić materiał, który będzie naprawdę mocny? Czym się kierować przy jego wyborze?

M: Materiał na podłogę powinien być dostosowany do funkcji pomieszczenia, stopnia natężenia ruchu, narażenia na urazy mechaniczne, czy też wilgotności otoczenia.

Niewątpliwym atutem drewna jest możliwość jego renowacji i odświeżenia mimo zniszczeń. Starą podłogę możemy wycyklinować i ponownie korzystać z niej wiele lat. Twarde gatunki drewna – jak dąb i buk – czy gatunki egzotyczne sprawdzą się także w przestrzeniach użyteczności publicznej, a niektóre nawet w łazience i pod prysznicem. Trzeba jednak pamiętać o jego pielęgnacji, stopniu natężenia ruchu oraz codziennym czyszczeniu. Z alternatywą przychodzą panele laminowane, które są łatwiejsze w montażu, nie wymagają wykończenia i pielęgnacji. Są też dość odporne na urazy mechaniczne, a ich czyszczenie mniej skomplikowane. Nie jest to jednak produkt przyjazny, naturalny, a jego renowacja jest niemożliwa.

D: Czy istnieją takie rodzaje materiału wykorzystywanego do podłóg – czy szerzej: aranżacji wnętrz – które w tej chwili są określane jako „modne”?

M: Oczywiście! Każdy sezon, tak jak w przypadku branży odzieżowej, przynosi ze sobą trendy dotyczące wykończenia wnętrz. W ostatnim czasie niewątpliwie standardowe gresy zostały wyparte wzorzystymi mozaikami cementowymi oraz płytkami w geometryczne wzory (heksagony, romby etc.). Te ostatnie pojawiają się również na ścianach w postaci płyt gipsowych, korka i innych. Często układane są one w nieregularny sposób. Modny jest także efekt ombre, złożony z kilku odcieni tego samego wzoru. Sporo osób jednak zdaje sobie sprawę, że moda lubi się zmieniać i decyduje się na bardziej standardowe rozwiązania.

D: Jaki jest Pani ulubiony styl aranżacji wnętrz i dlaczego?

M: Moim ulubionym stylem jest minimalizm ze względu na swoją prostotę, a jednocześnie zamiłowanie do jakości. Lubię otaczać się pięknymi przedmiotami codziennego użytku i aby je wyeksponować, potrzebna jest czysta i niczym nie zaburzona przestrzeń. Ten styl polecam osobom, które lubią ład i harmonię w mieszkaniu, a także tym, których rozprasza mnogość przedmiotów.

D: Co oznacza dla Pani „wnętrzarski minimalizm”?

M: To dla mnie inaczej prosta, ale zdecydowana forma, bez zbędnych dekoracji, które zakłócają odbiór przestrzeni. To także minimalizm kolorystyczny, składający się na maksymalnie 2-3 barwy i materiały. Wnętrza w duchu minimalistycznym powinny być precyzyjnie dopracowane, nie ma w nich miejsca na przypadkowe formy i dekoracje.

D: I na koniec: czy może Pani zdradzić top 5 dekoracji, które Pani zdaniem poprawią wygląd każdego wnętrza?

M:

 1. Designerskie krzesła w kuchni! Obecnie jest ich ogromny wybór i w łatwy sposób sprawią, że wnętrze nabierze nowego charakteru i smaku.
 2. Ciekawe tekstylia – dekoracyjne poduszki i pledy, szczególnie te określane jako handmade.
 3. Rośliny w ładnej donicy lub koszu.
 4. Design użytkowy – ciekawy wazon, ceramika czy designerska wyciskarka w kuchni.
 5. Nietypowy obraz lub grafika, np. autorstwa młodego projektanta. Ważne, aby nie był to powszechnie powielany wzór.

D: Pięknie dziękujemy za wartościowe porady!

Manekineko

MANEKINEKO to autorska pracownia projektowania wnętrz, założona przez Anetę i Mariusza Ławreszuk. We wnętrzach najbardziej cenimy sobie prostotę i minimalizm, a w swojej pracy kierujemy się zasadą „mniej znaczy więcej”. Przede wszystkim jednak projektujemy wnętrza, w których to TY masz czuć się dobrze!

Zestaw porad o aranżacji wnętrz, jakiego nie było – wywiad z Manekineko
5 (99.29%) 28 votes

Podobne wpisy, które mogą Cię zainspirować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Content Solutions Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Pieszyckiej 5A (zwana dalej Content Solutions). Dane osobowe będą przetwarzane w celu zawarcia i realizacji umowy o świadczenie usług drogą elektroniczną na warunkach opisanych w regulaminie (nawiązania, ukształtowania treści, zmiany lub rozwiązania stosunku prawnego w ramach usług świadczonych w ramach serwisu) i w celach marketingowych Content Solutions (w przypadkach, gdy przepisy prawa dopuszczają przetwarzanie danych w tych celach bez zgody osoby, której dane dotyczą). W razie zaistnienia takiej konieczności dane mogą zostać udostępnione podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących go danych oraz ich poprawiania. Ponadto - w przypadkach wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o ochronie danych osobowych – użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania danych ze względu na szczególną sytuację oraz prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych w przypadkach, gdy administrator danych zamierza je przetwarzać w celach marketingowych lub wobec przekazywania danych osobowych innemu administratorowi danych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pin It on Pinterest